OM-POP

Cessna 152

 

Cessna 152 je dvojmiestne jednomotorové piestové cvičné lietadlo s horno-krídlovým usporiadaním. Jedná sa o jedno z najrozšírenejších výcvikových lietadiel na celom svete. Vďaka jednoduchému ovládaniu a vysokej spoľahlivosti je toto lietadlo využívané drvivou väčšinou popredných leteckých škôl. Vďaka svojmu horno-krídlovému usporiadaniu k pozorovacím a hliadkovacím letom a vďaka svojim modifikáciám a nadstavbám sa používa pri točení filmov, kontrole čistoty ovzdušia, letom pre hydrometeorologickú službu a iným špecifickým úlohám z kategórie leteckých prác.


Tí, čo ho využívajú, si ho vychvaľujú hlavne z hľadiska jednoduchosti, spoľahlivosti, ovládateľnosti a ekonomickej prevádzky. Už vyše pol storočia sa na ňom učia piloti lietať. Vďaka svojmu prirodzenej aerodynamickej stabilite a jednoduchým letovým vlastnostiam je ideálne pre letecký výcvik alebo lokálne lety. Je poháňaná štvorvalcovým motorom Lycoming s výkonom 85 kW.


Jeho štruktúra je prevažne z hliníkovej zliatiny a niektoré jeho časti, ako napríklad aerodynamický kryt a časť krídiel, je z laminátu. Rám je celokovovej konštrukcie. To preto, aby sa zaťaženie vznikajúce z uloženia motoru mohlo systematicky rozložiť po celom trupe lietadla.
Podvozok je trojkolesový.