OM-NFT

Viper SD-4


Viper SD4 je celokovové dvojmiestne ultraľahké / LSA lietadlo slovenskej výroby. Jednomotorový dolnoplošník, v dvojmiestnej konfigurácii so sedadlami vedľa seba, je vhodný na športové, zábavné a rekreačné lietanie. Pevná a odolná celokovová konštrukcia (využíva sa materiál zliatiny hliníka s prísadami - ( durable aluminium) zvyšuje mieru bezpečnosti a zaručuje dlhú životnosť lietadla. Svojim avionickým vybavením a letovými vlastnosťami si nachádza uplatnenie na cestovanie, letecký výcvik a vlekanie bezmotorových lietadiel.


Lietadlo Viper SD4 vykonalo testovanie pevnosti konštrukcie lietadla pri rôznych zaťaženiach, tzv. pevnostné skúšky. Zároveň, ako jedno z mála športových lietadiel zvládlo testovanie pružnosti konštrukcie lietadla a všetkých jeho častí, tzv. Flutterové skúšky.


Prístrojové panely sa môžu pochváliť s analógovými alebo digitálnymi prístrojmi, individuálnymi alebo združenými letovými a motorovými prístrojmi, či komplexným systémom na kontrolu letu a systému automatického riadenia (autopilot). Na kontrolu motorových údajov, komunikačných a navigačných systémov používajú veľké LCD displeje. Lietadlo je kovové, čo umožňuje výrobcom využiť široké spektrum kamufláže a farebných škál lietadiel.

 

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Viper_SD-4